
Opis projektu
Celem projektu jest poprawa jakości kształcenia ogólnego w dwóch szkołach podstawowych w gminie Grabów w powiecie łęczyckim. W ramach projektu realizowane jest wsparcie dla uczniów w postaci zajęć dodatkowych i warsztatów oraz szkolenia i kursy dla nauczycieli. Szkoły są wyposażane w niezbędny sprzęt TIK i pomoce naukowe, co umożliwia realizację wysokiej jakości zajęć oraz cyfryzację placówek. Wdrażane są innowacyjne rozwiązania cyfrowe, dzięki którym stosowane są nowoczesne metody nauczania wspomagane technologią cyfrową. Wsparcie dla uczniów organizowane jest w taki sposób, aby każdy uczeń miał możliwość udziału w zajęciach i rozwoju kompetencji. W tym celu tworzone są grupy integracyjne wdrażające w praktyce edukację włączającą.
Udział w projekcie bierze 37 uczniów, w tym 21 dziewczynek i 16 chłopców. W tej grupie znajduje się 7 uczniów (w tym 1 dziewczynka) z SPE. W projekcie uczestniczy 14 nauczycieli (wszystkie kobiety).
W ramach działań projektowych 33 uczniów (w tym 19 dziewczynek) podnosi swoje kompetencje kluczowe i społeczne, natomiast 12 nauczycieli (w tym 12 kobiet) zdobywa nowe kwalifikacje i kompetencje.
Zakres projektu opiera się na indywidualnych diagnozach potrzeb szkół objętych wsparciem.
Projekt jest zgodny z politykami horyzontalnymi Unii Europejskiej. Nie należy do wyjątków, dla których nie stosuje się standardu minimum. W projekcie nie występują bariery równościowe. Profil działalności realizatora nie wyklucza żadnej płci z udziału w projekcie. Rekrutacja ma charakter otwarty i jest dostępna dla każdej płci. Udział kobiet i mężczyzn w projekcie odpowiada strukturze płci w placówkach oraz wynikom wstępnej analizy zainteresowania, zawartej w diagnozach (ankiety). Kryteria rekrutacyjne są jednakowe dla wszystkich. Wszyscy uczestnicy mają równy dostęp do edukacji – zarówno do zajęć, jak i szkoleń.
Wskaźniki projektu są podzielone ze względu na płeć. Projekt odpowiada na realne potrzeby uczestników, zidentyfikowane w ramach diagnozy, zapewniając im równy dostęp do zasobów projektu, w tym wyposażenia sal, nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). Proces rekrutacji opiera się na neutralnych i obiektywnych kryteriach, możliwych do spełnienia przez każdego kandydata, bez względu na płeć.
Projekt ma pozytywny wpływ na zasadę równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, które biorą udział w działaniach projektowych i korzystają z preferencyjnych kryteriów rekrutacyjnych. Wszystkie działania projektowe, sprzęt TIK i oprogramowanie są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Koordynator projektu, odpowiedzialny za jego realizację, monitoruje przestrzeganie zasad horyzontalnych i w przypadku napotkania barier w dostępności, podejmuje adekwatne działania (np. mechanizm racjonalnych usprawnień) w celu ich eliminacji.
Okres realizacji projektu: od 01.01.2025 do 31.12.2026
Lokalizacja: Gmina Grabów (obszar wiejski), województwo łódzkie.

Rekrutacja – Zarządzenie
Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie
Formularz zgłoszeniowy – uczeń
Formularz zgłoszeniowy – nauczyciel
Harmonogram form wsparcia
